Hizmetlerimiz
destek
kredi kartı
Makina Parkuru
Banka Bilgileri
Yeni standart ile eczane tabelası

 

Gece gündüze demeden acil hastalık durumunda ilk ulaştığımız noktalardan biri hastane diğeri de eczane oluyor.

Son günlerde eczane tabelalarına getirilen yeni bir uygulama ve yeni bir kanun ile gözler eczacılara çevrildi. Yeni çıkarılan kanuna göre artık eczane tabelalarının tümünün tek tip olması söz konusu. Yani hangi eczaneye gidersek gidelim göreceğimiz tabela aynı olmuş olacak.

Eczanede çalışanların beyaz önlük giymek gibi bir mecburiyetleri vardı zaten, yine aynı şekilde beyaz önlüklerinin üzerinde isim ve soy isimlerinin yazılı olduğu ve mesleğini belirten bir yaka kartı da zorunlu olarak takılmaktaydı. Bu uygulamaların üzerine şimdi bir de tabela eklendi. eczane-tabelasi-teknik-cizimleri-5

Yeni kanuna göre eczanenin sadece görünen kısmında ve sadece tek cephesinde tabela görünecek. Özellikle de eczane dükkânı köşe bir nokta olanlar için sıkıntılı bir durum ortaya çıkmış oluyor.

 

Sadece köşe dükkânlar için değil tabi yeri caddeye oldukça ters bir noktada olup eczanenin yerini belli eden bir ok ile cadde üzerinden gösterir uyarı tabela, eczane önünde yer alan direklerde ki eczanenin bulunduğuna dair uyarı tabelaları ve yeni bir eczane açılacağı zaman boş bir dükkân üzerinde bulunan ez yazı şeklinde ki yakında burada hizmetinizdeyiz yazısı da dâhil olmak üzere hepsi  kaldırılmalı.

 

Yeni Eczane Tabelası Yönetmeliğine Göre 24 Ay Süre Sizi Yanıltmasın

Yönetmelik üzerinde yer alan 24 aya kadar olan süre sizi yanıltmasın sakın, o sürenin geçerli olmuş olacağı tarih müdürlükte yapılacak olan toplantı ile açıklanacaktır. Eğer tabelanızı kaldırmamak için bir mazeretiniz ya da bir beyanınız varsa eğer eczacılar birliğine danışıp fikir ve bilgi alabilirsiniz.

 

Tek cephede yer alan tabela uygulaması için ilk olarak TEB’in standartlara uygun olarak tabela kıstasını belirlemesi gerekir. Ancak tabela dışında olan yönlendirici alan tabelalarını kaldırmak için beklemenize hiç ama hiç gerek yok. Onlar zaten her şartta kaldırılacağı için en azından siz zarar vermeden güzelce kaldırmış olursunuz. eczanetabelasi8

"Bunların dışında yer alan tabela standardı tam net olarak belli değildir. Sadece tek cephe olmasına karar verilmiştir. O yüzden bir müddet daha beşlemekte yarar vardır. Ancak dediğimiz gibi yönlendirme ve ok ile gösterilen tüm uyarı levhalarını beklemenize gerek yok"