Hizmetlerimiz
destek
kredi kartı
Makina Parkuru
Banka Bilgileri
Eczanelere getirilen yeni uygulamalar

 

Her geçen gün çıkan yeni bir kanun bu sefer eczacıları etkiledi.

Eczacıların üzerinde zaten insan sağlığı emanet edilmesinden dolayı ciddi bir yük söz konusu iken yeni çıkan kanun ile eczanelerde ciddi anlamada yeni bir düzenleme söz konusu oldu. Artık eczanelerin tüm tabelaları tek tip olunmasının kararı verildi. Yani tüm eczaneler belirli bir standarda uygun olarak yeniden düzenlenecek. Ve tüm tabelalar sadece tek bir cepheye bakacak. Köşe bir noktada yer alan dükkânlar için bu durum oldukça sıkıntı teşkil ediyor.

İki cepheye de bakan bir dükkân için hangi cepheye konulabilir ki tabela. Şu ana kadar sadece tek cephede olunması ve TEB’in belirleyeceği standarda göre olmasına karar verildi. Bundan dolayı acele etmeye hiç ama hiç gerek yok. Bir müddet bekleyip durumun netlik kazanması gerek. Ancak bu süre zarfında yapmanız gereken farklı şeyler varsa onları yapabilirsiniz.

 

eczanetabelasi

Mesela eczaneyi gösteren tüm uyarı levhalarının da artık kaldırılması gerekiyor. Ana cadde üzerinde oklar ile gösterilen eczane yönü ve uyarı levhası artık olmayacak ya da kapının önünde bir şeylere asılan eczane levhaları artık yasak hatta boş dükkâna asılan bez brandalar bile artık yasaklandı. Bunlar için beklemeye gerek yok. Bunları kaldırabilirsiniz. Yeni çıkan kanuna göre öyle olması gerekiyor çünkü. Ancak diğer tabela için TEB’in oluşturacağı standart gerekli. O yüzden bekleyiniz onun için daha.

 

Tabelaların dışında artık eczane denetlemeleri de artacak. Bu insan sağlığı için zaten olması gereken bir uygulama. Bir anda baskın yapılır gibi gelip tüm eczane denetlenecek. Reçetesiz olarak ilaç satışlı sıkıntılı olduğundan dolayı bunların stoğuna özellikle dikkat edilecek. Yin e eczanelerde olmasının zorunlu olduğu buzdolabı, buz küpleri, termometre, nem ölçer gibi cihazların da kontrolü yapılacak. Olmaması durumunda herhangi bir mazeret kabul edilmeyecek.

 

Bundan dolayı yeni çıkan kanun ile artık eczacılar çok daha sıkı bir şekilde denetim altında olacaklar. Tabelalardan tutun eczanenin iç işleyişine kadar olan her şey yeniden el geçmiş oluyor. Her şey önce sağlık için.